Bel Fuse Inc. SC105B-120
SC105B-120 picture photo
Mfg. Part Number
SC105B-120
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 3.2A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SC105B-120.pdf
Availability of SC105B-120
QUANTITY
SC105B-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC105B-120
Internal Part NumberEIS-SC105B-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC105B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation2.45A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.429" L x 0.386" W (10.90mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC105B-120
Related LinksSC105, SC105B-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC105B-120 Details Description
Related parts for SC105B-120
IC CPLD 32MC 25NS 44PLCC datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IGBT 440V 20A 125W DPAK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 650MHZ 28PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf