Bel Fuse Inc. SC105B-471
SC105B-471 picture photo
Mfg. Part Number
SC105B-471
Brief Description
FIXED IND 470UH 520MA 1.7 OHM
Datasheet Download
SC105B-471.pdf
Availability of SC105B-471
QUANTITY
SC105B-471 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC105B-471
Internal Part NumberEIS-SC105B-471
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating520mA
Current - Saturation420mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.429" L x 0.386" W (10.90mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC105B-471
Related LinksSC105, SC105B-471 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC105B-471 Details Description
Related parts for SC105B-471
RES SMD 619K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 114W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.75A TO263-5 datasheet.pdf
HEADER 54POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IPV EXT VENT W/WIDE OPENING datasheet.pdf
33UF 400V 16X25 datasheet.pdf