Bel Fuse Inc. SC108-122
SC108-122 picture photo
Mfg. Part Number
SC108-122
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 540MA 1.92 OHM
Datasheet Download
SC108-122.pdf
Availability of SC108-122
QUANTITY
SC108-122 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC108-122
Internal Part NumberEIS-SC108-122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC108
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±20%
Current Rating540mA
Current - Saturation450mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.92 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.327" (8.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC108-122
Related LinksSC10, SC108-122 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC108-122 Details Description
Related parts for SC108-122
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 44 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 1.5A datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
RED 2 POS METAL RTN L datasheet.pdf