Bel Fuse Inc. SC10F-120
SC10F-120 picture photo
Mfg. Part Number
SC10F-120
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 4.2A 50 MOHM SMD
Datasheet Download
SC10F-120.pdf
Availability of SC10F-120
QUANTITY
SC10F-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC10F-120
Internal Part NumberEIS-SC10F-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC10F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating4.2A
Current - Saturation2.48A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.453" L x 0.382" W (11.50mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC10F-120
Related LinksSC10, SC10F-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC10F-120 Details Description
Related parts for SC10F-120
CABLE CAT5 SFTP HALLOGENFREE 20M datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRIAC 400V 25A TO220AB datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
RES 13 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 3226 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 32A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf