Bel Fuse Inc. SC10F-391
SC10F-391 picture photo
Mfg. Part Number
SC10F-391
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 720MA 1.09 OHM
Datasheet Download
SC10F-391.pdf
Availability of SC10F-391
QUANTITY
SC10F-391 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC10F-391
Internal Part NumberEIS-SC10F-391
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC10F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating720mA
Current - Saturation490mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.09 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.453" L x 0.382" W (11.50mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC10F-391
Related LinksSC10, SC10F-391 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC10F-391 Details Description
Related parts for SC10F-391
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 82.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 10AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
FIBER OPTIC CABLE datasheet.pdf
CUTTER PKG datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 5.39A 82 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf