Bel Fuse Inc. SC10F-560
SC10F-560 picture photo
Mfg. Part Number
SC10F-560
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.88A 180 MOHM
Datasheet Download
SC10F-560.pdf
Availability of SC10F-560
QUANTITY
SC10F-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC10F-560
Internal Part NumberEIS-SC10F-560
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC10F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating1.88A
Current - Saturation1.28A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.453" L x 0.382" W (11.50mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC10F-560
Related LinksSC10, SC10F-560 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC10F-560 Details Description
Related parts for SC10F-560
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC HALL DRIVER BIPOLAR SIP-4L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.6VWM 14.5VC DO41 datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
34+34 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
TOOL DIE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf