Bel Fuse Inc. SC1212-222
SC1212-222 picture photo
Mfg. Part Number
SC1212-222
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 110MA 23.5 OHM
Datasheet Download
SC1212-222.pdf
Availability of SC1212-222
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SC1212-222 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1212-222
Internal Part NumberEIS-SC1212-222
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1212
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.2mH
Tolerance±30%
Current Rating110mA
Current - Saturation20mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1212-222
Related LinksSC121, SC1212-222 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1212-222 Details Description
Related parts for SC1212-222
Crystal 24.5760MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-JACK RG142 24" datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf