Bel Fuse Inc. SC1212-681
SC1212-681 picture photo
Mfg. Part Number
SC1212-681
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 175MA 9 OHM SMD
Datasheet Download
SC1212-681.pdf
Availability of SC1212-681
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SC1212-681 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1212-681
Internal Part NumberEIS-SC1212-681
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1212
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance680µH
Tolerance±30%
Current Rating175mA
Current - Saturation37mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1212-681
Related LinksSC121, SC1212-681 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1212-681 Details Description
Related parts for SC1212-681
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 390MA 1.245 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 850MA 59 MOHM datasheet.pdf
CCTV DUAL OPTION 6" RISE KNOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf