Semtech SC1565IST18TRT
SC1565IST18TRT picture photo
Mfg. Part Number
SC1565IST18TRT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223
Datasheet Download
SC1565IST18TRT.pdf
Availability of SC1565IST18TRT
QUANTITY
SC1565IST18TRT Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1565IST18TRT
Internal Part NumberEIS-SC1565IST18TRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1565IST18TRT
Related LinksSC1565I, SC1565IST18TRT Datasheet, Semtech Distributor
SC1565IST18TRT Details Description
Related parts for SC1565IST18TRT
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 100MW VMD2 datasheet.pdf
CONN FEMALE 12AWG GOLD SLDR datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
DIODE FAST REC 85A DO-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A USC datasheet.pdf
END CAP datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
2,5MM STIFT-GEH 4P datasheet.pdf