Semtech SC1566IM-2.5TRT
SC1566IM-2.5TRT picture photo
Mfg. Part Number
SC1566IM-2.5TRT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-5
Datasheet Download
SC1566IM-2.5TRT.pdf
Availability of SC1566IM-2.5TRT
QUANTITY
SC1566IM-2.5TRT Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1566IM-2.5TRT
Internal Part NumberEIS-SC1566IM-2.5TRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)3A
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1566IM-2.5TRT
Related LinksSC1566I, SC1566IM-2.5TRT Datasheet, Semtech Distributor
SC1566IM-2.5TRT Details Description
Related parts for SC1566IM-2.5TRT
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-TQFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
IC SCAN DVR DUAL HV 32-TQFN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf