Bel Fuse Inc. SC1606-150
SC1606-150 picture photo
Mfg. Part Number
SC1606-150
Brief Description
FIXED IND 15UH 880MA 400 MOHM
Datasheet Download
SC1606-150.pdf
Availability of SC1606-150
QUANTITY
SC1606-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1606-150
Internal Part NumberEIS-SC1606-150
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1606
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating880mA
Current - Saturation800mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1606-150
Related LinksSC160, SC1606-150 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1606-150 Details Description
Related parts for SC1606-150
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.22V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8DIP datasheet.pdf
RES 464 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf