Bel Fuse Inc. SC1606-331
SC1606-331 picture photo
Mfg. Part Number
SC1606-331
Brief Description
FIXED IND 330UH 160MA 9.3 OHM
Datasheet Download
SC1606-331.pdf
Availability of SC1606-331
QUANTITY
SC1606-331 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1606-331
Internal Part NumberEIS-SC1606-331
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1606
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating160mA
Current - Saturation160mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.3 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1606-331
Related LinksSC160, SC1606-331 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1606-331 Details Description
Related parts for SC1606-331
MOD PWR MED FILTER 10A 2POLE PNL datasheet.pdf
RES 237K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 41POS SMD R/A datasheet.pdf
HT 934 EJECT TERM datasheet.pdf
IC VOLT REGULATOR 28-HSOP datasheet.pdf
RES 420 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf