Bel Fuse Inc. SC1608C-470
SC1608C-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC1608C-470
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.03A 230 MOHM
Datasheet Download
SC1608C-470.pdf
Availability of SC1608C-470
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SC1608C-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1608C-470
Internal Part NumberEIS-SC1608C-470
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1608C
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±30%
Current Rating1.03A
Current - Saturation240mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1608C-470
Related LinksSC160, SC1608C-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1608C-470 Details Description
Related parts for SC1608C-470
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SMV datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADC 10BIT 80MSPS 40HVQFN datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf