NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SC16C554BIB80,557
SC16C554BIB80,557 picture photo
Mfg. Part Number
SC16C554BIB80,557
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC UART QUAD 80LQFP
Datasheet Download
SC16C554BIB80,557.pdf
Availability of SC16C554BIB80,557
QUANTITY
SC16C554BIB80,557 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC16C554BIB80,557
Internal Part NumberEIS-SC16C554BIB80,557
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package595
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTray
Features-
Number of Channels4, QUART
FIFO's16 Byte
Protocol-
Voltage - Supply2.5V, 3.3V, 5V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/Decoder-
With False Start Bit DetectionYes
With Modem ControlYes
With CMOSYes
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC16C554BIB80,557
SC16C554BIB80,557 Details Description
Related parts for SC16C554BIB80,557
CONN HEADER 10POS 1.25MM VRT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .163 GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X23X49.3 BE/GY datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9A DPAK datasheet.pdf