Souriau Connection Technology SC16ML11S18
SC16ML11S18 picture photo
Mfg. Part Number
SC16ML11S18
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
CONTACT SOCKET 16-18AWG CRIMP
Datasheet Download
SC16ML11S18.pdf
Availability of SC16ML11S18
QUANTITY
SC16ML11S18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC16ML11S18
Internal Part NumberEIS-SC16ML11S18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesTrim Trio® SM/SC-M
PackagingBulk
TypeStamped
Pin or SocketSocket
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge16-18 AWG
MaterialCopper Alloy
PlatingGold
Plating - Thickness29.5µin (0.75µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC16ML11S18
Related LinksSC16M, SC16ML11S18 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SC16ML11S18 Details Description
Related parts for SC16ML11S18
EURO TYPE M REC 42+6,17MM A/P datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CBL TIE HLDR SCREW MNT BLK 1X1" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf