Bel Fuse Inc. SC1704-100
SC1704-100 picture photo
Mfg. Part Number
SC1704-100
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 680MA 410 MOHM
Datasheet Download
SC1704-100.pdf
Availability of SC1704-100
QUANTITY
SC1704-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1704-100
Internal Part NumberEIS-SC1704-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1704
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating680mA
Current - Saturation500mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)410 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1704-100
Related LinksSC170, SC1704-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1704-100 Details Description
Related parts for SC1704-100
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-262 datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf