Bel Fuse Inc. SC1704-1R5
SC1704-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
SC1704-1R5
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.5A 140 MOHM
Datasheet Download
SC1704-1R5.pdf
Availability of SC1704-1R5
QUANTITY
SC1704-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1704-1R5
Internal Part NumberEIS-SC1704-1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1704
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.05A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1704-1R5
Related LinksSC170, SC1704-1R5 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1704-1R5 Details Description
Related parts for SC1704-1R5
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SHIELD PLATE datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMF datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf