Souriau Connection Technology SC20M1D70
SC20M1D70 picture photo
Mfg. Part Number
SC20M1D70
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
CONTACT SOCKET 20-22AWG CRIMP
Datasheet Download
SC20M1D70.pdf
Availability of SC20M1D70
QUANTITY
SC20M1D70 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC20M1D70
Internal Part NumberEIS-SC20M1D70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesTrim Trio® SM/SC-M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeStamped
Pin or SocketSocket
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge20-22 AWG
MaterialCopper Alloy
PlatingGold
Plating - ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC20M1D70
Related LinksSC20, SC20M1D70 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SC20M1D70 Details Description
Related parts for SC20M1D70
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 4MBIT 200NS 32CDIP datasheet.pdf
IC 3DVR/5RCVR 5V RS232 28-DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 28PLCC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO204AL datasheet.pdf