Bel Fuse Inc. SC2220-472
SC2220-472 picture photo
Mfg. Part Number
SC2220-472
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 70MA 61.04 OHM
Datasheet Download
SC2220-472.pdf
Availability of SC2220-472
QUANTITY
SC2220-472 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC2220-472
Internal Part NumberEIS-SC2220-472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC2220
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7mH
Tolerance±20%
Current Rating70mA
Current - Saturation70mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)61.04 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC2220-472
Related LinksSC222, SC2220-472 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC2220-472 Details Description
Related parts for SC2220-472
TRANS PNP 200V 0.1A TO-92L datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 14"W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 250V 20% 60KA datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
MA-36DS11C3 NON-CONT SW AND ACT datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf