Kingbright SC23-12GWA
SC23-12GWA picture photo
Mfg. Part Number
SC23-12GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 2.3"
Datasheet Download
SC23-12GWA.pdf
Availability of SC23-12GWA
QUANTITY
SC23-12GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SC23-12GWA
Internal Part NumberEIS-SC23-12GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size2.24" (56.90mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.8V
Current - Test20mA
Millicandela Rating65mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)250mW
Package / Case10-DIP (2.367", 60.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC23-12GWA
Related LinksSC23-, SC23-12GWA Datasheet, Kingbright Distributor
SC23-12GWA Details Description
Related parts for SC23-12GWA
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ENDPLATE AP SAK 16 KRG BROWN datasheet.pdf
PATCHCORD 3COND PLUG-PLUG 5FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR PRES .6BAR ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2LVL 8POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf