Bel Fuse Inc. SC3316C-680
SC3316C-680 picture photo
Mfg. Part Number
SC3316C-680
Brief Description
FIXED IND 68UH 770MA 660 MOHM
Datasheet Download
SC3316C-680.pdf
Availability of SC3316C-680
QUANTITY
SC3316C-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3316C-680
Internal Part NumberEIS-SC3316C-680
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3316C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating770mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)660 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3316C-680
Related LinksSC331, SC3316C-680 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3316C-680 Details Description
Related parts for SC3316C-680
RES SMD 11 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 16CH MCRPWR 28SSOP datasheet.pdf
IC SW HI SIDE DUAL MULTIPWRSO30 datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 80POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf