Bel Fuse Inc. SC3316F-100
SC3316F-100 picture photo
Mfg. Part Number
SC3316F-100
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.9A 38 MOHM SMD
Datasheet Download
SC3316F-100.pdf
Availability of SC3316F-100
QUANTITY
SC3316F-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3316F-100
Internal Part NumberEIS-SC3316F-100
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3316F
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.9A
Current - Saturation3.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)38 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3316F-100
Related LinksSC331, SC3316F-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3316F-100 Details Description
Related parts for SC3316F-100
FIXED IND 1.5UH 920MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
IC SW M0-5 SGL 60A ANLG PWRSSO12 datasheet.pdf
FB-5R,ASY,180,SIG,HDR,EN,4.25 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 0.1A 30V datasheet.pdf