Bel Fuse Inc. SC3340F-6R8
SC3340F-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
SC3340F-6R8
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 6.1A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
SC3340F-6R8.pdf
Availability of SC3340F-6R8
QUANTITY
SC3340F-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3340F-6R8
Internal Part NumberEIS-SC3340F-6R8
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3340F
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating6.1A
Current - Saturation9.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3340F-6R8
Related LinksSC334, SC3340F-6R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3340F-6R8 Details Description
Related parts for SC3340F-6R8
IC MPU/WATCHDG 719-1.3MS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 70POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 4.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.56"L X 1.97"W datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
220UF 50V 10X16 datasheet.pdf