Bel Fuse Inc. SC3DF-6R8
SC3DF-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
SC3DF-6R8
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.5A 197 MOHM
Datasheet Download
SC3DF-6R8.pdf
Availability of SC3DF-6R8
QUANTITY
SC3DF-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3DF-6R8
Internal Part NumberEIS-SC3DF-6R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3DF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating1.5A
Current - Saturation790mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)197 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.173" W (6.50mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3DF-6R8
Related LinksSC3D, SC3DF-6R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3DF-6R8 Details Description
Related parts for SC3DF-6R8
CONN HOUSING 8POS .100 SINGLE datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5 OHM 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf