Bel Fuse Inc. SC3DM-471
SC3DM-471 picture photo
Mfg. Part Number
SC3DM-471
Brief Description
FIXED IND 470UH 420MA 1.9 OHM
Datasheet Download
SC3DM-471.pdf
Availability of SC3DM-471
QUANTITY
SC3DM-471 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3DM-471
Internal Part NumberEIS-SC3DM-471
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3DM
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±30%
Current Rating420mA
Current - Saturation14mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.173" W (6.50mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3DM-471
Related LinksSC3D, SC3DM-471 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3DM-471 Details Description
Related parts for SC3DM-471
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-UMAX datasheet.pdf
IC COUNTER SYNCH 4BIT U/D 20SOIC datasheet.pdf
IC SUPP-VOLTAGE SUPERVISOR 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
WELD CABLE 4/0 AWG 600V BLK 1 FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 2.35K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W DO204AL datasheet.pdf