Bel Fuse Inc. SC43B-180
SC43B-180 picture photo
Mfg. Part Number
SC43B-180
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1A 338 MOHM SMD
Datasheet Download
SC43B-180.pdf
Availability of SC43B-180
QUANTITY
SC43B-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC43B-180
Internal Part NumberEIS-SC43B-180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC43B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation650mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)338 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC43B-180
Related LinksSC43, SC43B-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC43B-180 Details Description
Related parts for SC43B-180
CONN HEADER 3POS VERT .150 GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D4SL-2PDG-D4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf