Bel Fuse Inc. SC43B-1R4
SC43B-1R4 picture photo
Mfg. Part Number
SC43B-1R4
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.4UH 3A 56 MOHM SMD
Datasheet Download
SC43B-1R4.pdf
Availability of SC43B-1R4
QUANTITY
SC43B-1R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC43B-1R4
Internal Part NumberEIS-SC43B-1R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC43B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.4µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)56 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC43B-1R4
Related LinksSC43, SC43B-1R4 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC43B-1R4 Details Description
Related parts for SC43B-1R4
RES SMD 169K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 10-48VDC PNL MNT datasheet.pdf
SNSW 3A SLDR SCREW 79218454 datasheet.pdf
CONN RCPT 31 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DSUB MIXED DIE FOR OUTER CONDUCT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLX 1:5 134MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWAB SNGLE HEAD FOAM 5" 50/PKG datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf