Bel Fuse Inc. SC43B-2R7
SC43B-2R7 picture photo
Mfg. Part Number
SC43B-2R7
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 2.6A 78 MOHM SMD
Datasheet Download
SC43B-2R7.pdf
Availability of SC43B-2R7
QUANTITY
SC43B-2R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC43B-2R7
Internal Part NumberEIS-SC43B-2R7
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation1.58A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)78 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC43B-2R7
Related LinksSC43, SC43B-2R7 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC43B-2R7 Details Description
Related parts for SC43B-2R7
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 373K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.42KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D SUB MIXED FE S CRIMP COAX 50 O datasheet.pdf
CONN FFC FPC 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 166MHZ 165BGA datasheet.pdf