Bel Fuse Inc. SC43B-6R8
SC43B-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
SC43B-6R8
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.55A 131 MOHM
Datasheet Download
SC43B-6R8.pdf
Availability of SC43B-6R8
QUANTITY
SC43B-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC43B-6R8
Internal Part NumberEIS-SC43B-6R8
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.55A
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)131 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC43B-6R8
Related LinksSC43, SC43B-6R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC43B-6R8 Details Description
Related parts for SC43B-6R8
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 240V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 50A 440V OFFSET BOLTED datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RTD L=100MM 1M datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf