Bel Fuse Inc. SC5040F-220
SC5040F-220 picture photo
Mfg. Part Number
SC5040F-220
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 6.5A 34.2 MOHM
Datasheet Download
SC5040F-220.pdf
Availability of SC5040F-220
QUANTITY
SC5040F-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC5040F-220
Internal Part NumberEIS-SC5040F-220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC5040F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating6.5A
Current - Saturation10.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)34.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC5040F-220
Related LinksSC504, SC5040F-220 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC5040F-220 Details Description
Related parts for SC5040F-220
RES ARRAY 5 RES 560 OHM 10SIP datasheet.pdf
TRANSER 150 CT/ 12 OHM AUDIO datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 125W 30A 12V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf