Bel Fuse Inc. SC5040F-331
SC5040F-331 picture photo
Mfg. Part Number
SC5040F-331
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 1.5A 450 MOHM
Datasheet Download
SC5040F-331.pdf
Availability of SC5040F-331
QUANTITY
SC5040F-331 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC5040F-331
Internal Part NumberEIS-SC5040F-331
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC5040F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC5040F-331
Related LinksSC504, SC5040F-331 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC5040F-331 Details Description
Related parts for SC5040F-331
SENS PRX 5.4MM INLINE AMP PNP-NO datasheet.pdf
REPLACEMENT KNOB ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf