Bel Fuse Inc. SC511MF-470
SC511MF-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC511MF-470
Brief Description
FIXED IND 47UH 460MA 1.16 OHM
Datasheet Download
SC511MF-470.pdf
Availability of SC511MF-470
QUANTITY
SC511MF-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC511MF-470
Internal Part NumberEIS-SC511MF-470
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC511MF
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating460mA
Current - Saturation200mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.16 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC511MF-470
Related LinksSC511, SC511MF-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC511MF-470 Details Description
Related parts for SC511MF-470
IC SWITCH BILATERAL QUAD 14SOP datasheet.pdf
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .440" datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHONE PLUG MINI 2-COND .173" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
VHDM BP 8ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50OHM SMD datasheet.pdf