Bel Fuse Inc. SC53FU-3R3
SC53FU-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
SC53FU-3R3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.5A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SC53FU-3R3.pdf
Availability of SC53FU-3R3
QUANTITY
SC53FU-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC53FU-3R3
Internal Part NumberEIS-SC53FU-3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC53FU
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating2.5A
Current - Saturation2.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC53FU-3R3
Related LinksSC53F, SC53FU-3R3 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC53FU-3R3 Details Description
Related parts for SC53FU-3R3
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XZ AXIS 16-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC 6039 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROM R/Y/G datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf