Bel Fuse Inc. SC53FU-821
SC53FU-821 picture photo
Mfg. Part Number
SC53FU-821
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 150MA 10.4 OHM
Datasheet Download
SC53FU-821.pdf
Availability of SC53FU-821
QUANTITY
SC53FU-821 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC53FU-821
Internal Part NumberEIS-SC53FU-821
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC53FU
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance820µH
Tolerance±20%
Current Rating150mA
Current - Saturation150mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.4 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC53FU-821
Related LinksSC53F, SC53FU-821 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC53FU-821 Details Description
Related parts for SC53FU-821
HEAT SHRINK THIN BLK 3/16" X 6" datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS 1.2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 18-22AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
VOLTAGE RELAY datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf