Bel Fuse Inc. SC54B-101
SC54B-101 picture photo
Mfg. Part Number
SC54B-101
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 650MA 700 MOHM
Datasheet Download
SC54B-101.pdf
Availability of SC54B-101
QUANTITY
SC54B-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC54B-101
Internal Part NumberEIS-SC54B-101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC54B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating650mA
Current - Saturation520mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC54B-101
Related LinksSC54, SC54B-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC54B-101 Details Description
Related parts for SC54B-101
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC DSP 181-CPGA datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X36 132QFP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
SENSOR PRES 1BAR ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS QF50 VERT 1.27MM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA datasheet.pdf