Bel Fuse Inc. SC54B-120
SC54B-120 picture photo
Mfg. Part Number
SC54B-120
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.9A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
SC54B-120.pdf
Availability of SC54B-120
QUANTITY
SC54B-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC54B-120
Internal Part NumberEIS-SC54B-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC54B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC54B-120
Related LinksSC54, SC54B-120 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC54B-120 Details Description
Related parts for SC54B-120
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 12VC 6XSON datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A IPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ARRAY 1UF 6.3V X5R 0302 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf