Bel Fuse Inc. SC54B-560
SC54B-560 picture photo
Mfg. Part Number
SC54B-560
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 820MA 420 MOHM
Datasheet Download
SC54B-560.pdf
Availability of SC54B-560
QUANTITY
SC54B-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC54B-560
Internal Part NumberEIS-SC54B-560
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC54B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating820mA
Current - Saturation680mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC54B-560
Related LinksSC54, SC54B-560 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC54B-560 Details Description
Related parts for SC54B-560
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
LENS RD BLUE 18MM CLEAR GLASS datasheet.pdf
JFET N-CH 30MA 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
200V 750W INC 300RPM KEY B datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 500W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf