Kingbright SC56-21CGKWA
SC56-21CGKWA picture photo
Mfg. Part Number
SC56-21CGKWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 570NM GRN 1DIG 0.56 TH
Datasheet Download
SC56-21CGKWA.pdf
Availability of SC56-21CGKWA
QUANTITY
SC56-21CGKWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SC56-21CGKWA
Internal Part NumberEIS-SC56-21CGKWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Millicandela Rating35mcd
Wavelength - Peak574nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC56-21CGKWA
Related LinksSC56-2, SC56-21CGKWA Datasheet, Kingbright Distributor
SC56-21CGKWA Details Description
Related parts for SC56-21CGKWA
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PENLIGHT LED AAA(1) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG OVP W/LATCHOFF 10-MSOP datasheet.pdf
ELECT-PNEUMATIC VALVE PRE-ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 240POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANSISTOR datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC MEMS 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf