Bel Fuse Inc. SC62CB-180
SC62CB-180 picture photo
Mfg. Part Number
SC62CB-180
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.31A 140 MOHM
Datasheet Download
SC62CB-180.pdf
Availability of SC62CB-180
QUANTITY
SC62CB-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC62CB-180
Internal Part NumberEIS-SC62CB-180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC62CB
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.31A
Current - Saturation790mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC62CB-180
Related LinksSC62C, SC62CB-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC62CB-180 Details Description
Related parts for SC62CB-180
IC SCAN-TEST-DEV/XCVR 64-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
KIT EMULATOR FSICE FOR 9 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 37POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED INDICATOR 8MM PROMINENT 28VD datasheet.pdf
LED MODULE 10W 5000K CCT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf