Bel Fuse Inc. SC62CB-1R0
SC62CB-1R0 picture photo
Mfg. Part Number
SC62CB-1R0
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 5A 16 MOHM SMD
Datasheet Download
SC62CB-1R0.pdf
Availability of SC62CB-1R0
QUANTITY
SC62CB-1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC62CB-1R0
Internal Part NumberEIS-SC62CB-1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC62CB
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating5A
Current - Saturation3.48A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)16 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)