Bel Fuse Inc. SC62LCB-220
SC62LCB-220 picture photo
Mfg. Part Number
SC62LCB-220
Brief Description
FIXED IND 22UH 990MA 264 MOHM
Datasheet Download
SC62LCB-220.pdf
Availability of SC62LCB-220
QUANTITY
SC62LCB-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC62LCB-220
Internal Part NumberEIS-SC62LCB-220
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC62LCB
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating990mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)264 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC62LCB-220
Related LinksSC62L, SC62LCB-220 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC62LCB-220 Details Description
Related parts for SC62LCB-220
VARISTOR 433V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN STACKER 20POS 0.100" T/H datasheet.pdf
SSR GNA5 IP20 25A/240VAC DC IN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.028 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED COB CX1510 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf