Bel Fuse Inc. SC63LCB-151
SC63LCB-151 picture photo
Mfg. Part Number
SC63LCB-151
Brief Description
FIXED IND 150UH 600MA 778 MOHM
Datasheet Download
SC63LCB-151.pdf
Availability of SC63LCB-151
QUANTITY
SC63LCB-151 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC63LCB-151
Internal Part NumberEIS-SC63LCB-151
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC63LCB
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation310mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)778 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC63LCB-151
Related LinksSC63L, SC63LCB-151 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC63LCB-151 Details Description
Related parts for SC63LCB-151
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 2A TO-92 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 10-DFN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 10V 0805 datasheet.pdf