Bel Fuse Inc. SC73B-220
SC73B-220 picture photo
Mfg. Part Number
SC73B-220
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.65A 130 MOHM
Datasheet Download
SC73B-220.pdf
Availability of SC73B-220
QUANTITY
SC73B-220 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC73B-220
Internal Part NumberEIS-SC73B-220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC73B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.65A
Current - Saturation1.07A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC73B-220
Related LinksSC73, SC73B-220 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC73B-220 Details Description
Related parts for SC73B-220
CONN PLUG 65POS FEMALE CABLE SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
TIMER MULTI ANLG DIN MNT 22.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A X2-DFN-4 datasheet.pdf
MARKER HIGH PERF datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 19 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf