Bel Fuse Inc. SC73B-680
SC73B-680 picture photo
Mfg. Part Number
SC73B-680
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.05A 400 MOHM
Datasheet Download
SC73B-680.pdf
Availability of SC73B-680
QUANTITY
SC73B-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC73B-680
Internal Part NumberEIS-SC73B-680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC73B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating1.05A
Current - Saturation590mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC73B-680
Related LinksSC73, SC73B-680 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC73B-680 Details Description
Related parts for SC73B-680
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TRANSDUCER 1-5VDC 50PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 16TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM POWERMITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf