Bel Fuse Inc. SC75B-470
SC75B-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC75B-470
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.47A 180 MOHM
Datasheet Download
SC75B-470.pdf
Availability of SC75B-470
QUANTITY
SC75B-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC75B-470
Internal Part NumberEIS-SC75B-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.47A
Current - Saturation1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC75B-470
Related LinksSC75, SC75B-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC75B-470 Details Description
Related parts for SC75B-470
SENSOR TEMP COMP 150PSID datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 560MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-5 datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ2 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 24V 12A SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf