NKK Switches SCB15P10D
SCB15P10D picture photo
Mfg. Part Number
SCB15P10D
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V
Datasheet Download
SCB15P10D.pdf
Availability of SCB15P10D
QUANTITY
SCB15P10D Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB15P10D
Internal Part NumberEIS-SCB15P10D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesSCB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB15P10D
Related LinksSCB1, SCB15P10D Datasheet, NKK Switches Distributor
SCB15P10D Details Description
Related parts for SCB15P10D
IC DAC 14BIT SRL/SPI 100HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 190K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 5W datasheet.pdf
A4 MQ 100W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 35A KBPC-T/W datasheet.pdf
MOD EVAL DSP 40MHZ TMS320F240 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS TIN datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf