NKK Switches SCB15P15B-5CA
SCB15P15B-5CA picture photo
Mfg. Part Number
SCB15P15B-5CA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V
Datasheet Download
SCB15P15B-5CA.pdf
Availability of SCB15P15B-5CA
QUANTITY
SCB15P15B-5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB15P15B-5CA
Internal Part NumberEIS-SCB15P15B-5CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesSCB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesWith Shroud
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB15P15B-5CA
Related LinksSCB15P, SCB15P15B-5CA Datasheet, NKK Switches Distributor
SCB15P15B-5CA Details Description
Related parts for SCB15P15B-5CA
Z8 PLUS 1K OTP 10 MHZ 18-SOIC datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 3POS VERT datasheet.pdf
TUFFMAN PROTECTIVE BOOT GRAY datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf