Bel Fuse Inc. SCB63C-100
SCB63C-100 picture photo
Mfg. Part Number
SCB63C-100
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2A 94 MOHM SMD
Datasheet Download
SCB63C-100.pdf
Availability of SCB63C-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCB63C-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB63C-100
Internal Part NumberEIS-SCB63C-100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB63C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)94 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB63C-100
Related LinksSCB63, SCB63C-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB63C-100 Details Description
Related parts for SCB63C-100
D-SUB CABLE MML37K/MC37G/MML37K datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf