Bel Fuse Inc. SCB63C-180
SCB63C-180 picture photo
Mfg. Part Number
SCB63C-180
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.45A 152 MOHM
Datasheet Download
SCB63C-180.pdf
Availability of SCB63C-180
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCB63C-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB63C-180
Internal Part NumberEIS-SCB63C-180
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB63C
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.45A
Current - Saturation570mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)152 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB63C-180
Related LinksSCB63, SCB63C-180 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB63C-180 Details Description
Related parts for SCB63C-180
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 520MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SOD123 datasheet.pdf
RES 55K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 12UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf