Bel Fuse Inc. SCB73F-101
SCB73F-101 picture photo
Mfg. Part Number
SCB73F-101
Brief Description
FIXED IND 100UH 620MA 950 MOHM
Datasheet Download
SCB73F-101.pdf
Availability of SCB73F-101
QUANTITY
SCB73F-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCB73F-101
Internal Part NumberEIS-SCB73F-101
FamilyFixed Inductors
SeriesSCB73F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating620mA
Current - Saturation380mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCB73F-101
Related LinksSCB73, SCB73F-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCB73F-101 Details Description
Related parts for SCB73F-101
IC QUAD FET BUS SWITCH 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 10V 0201 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 9POS datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 105MM datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf